• Bijeenkomst

Wat kan ik met het Uitdaagrecht?

Bijeenkomst
  • 5 maart 2026 | 16.00-17.30 uur
  • Online
230829 COP energiegemeenschappen

Deze online oriëntatiesessie is voor bewonerscollectieven die meer willen weten over het uitdaagrecht in hun gemeente. Of zelfs al plannen hebben om hun gemeente uit te dagen. Je leert wat uitdaagrecht inhoudt. En je kunt je eigen vragen stellen.

Over het uitdaagrecht

Met het uitdaagrecht, ook wel bekend als ‘right to challenge’, kunnen bewoners zeggen: ‘Die publieke taak kunnen wij net zo goed, of misschien wel beter uitvoeren. Geef ons als bewoners dus het geld dat daarvoor begroot was. Wij gebruiken dan de kennis en talenten van buurtbewoners om niet alleen die taak uit te voeren, maar ook de gemeenschap sterker te maken.’

Het uitdaagrecht zorgt dus voor meer waarde met dezelfde middelen.

Na een succesvolle uitdaging worden bewoners opdrachtnemer, bijvoorbeeld voor groenbeheer of ouderenvervoer. De gemeente krijgt de rol van betrokken opdrachtgever. Het uitdaagrecht is hiermee een praktisch instrument voor gemeenten die beter willen (gaan) samenwerken met hun bewoners.

Het uitdaagrecht is minder vrijblijvend geworden. Alle gemeenten moeten voor 2027 in hun participatieverordening opschrijven hoe zij het uitdaagrecht invullen.

Over deze oriëntatiesessie

In de praktijk is het nog niet altijd makkelijk om gebruik te maken van het uitdaagrecht. In deze oriëntatiesessie geven we je daarom antwoorden op vragen als:

  • Wat is het uitdaagrecht precies?
  • Hoe kan ik bij mijn gemeente gebruik maken van het uitdaagrecht?
  • Hoe moeten we georganiseerd zijn?
  • Past mijn idee bij het uitdaagrecht?
  • Wat is er voor nodig en zijn er al succesvolle voorbeelden in het land?

Tijdens de sessie schuift een actieve bewoner aan die ervaring heeft met het uitdaagrecht. Zo kan hij of zij je meer vertellen over hoe ze het uitdaagrecht met succes toepasten en hoe dat resulteerde in een betaalde opdracht. Ook is er aandacht voor de kansen en uitdagingen die dit met zich meebracht en hoe de samenwerking met de gemeente verliep.

Bonus: Als je graag wil dat we vooraf wat online onderzoek doen naar wat jouw gemeente al doet met de participatieverordening en het uitdaagrecht, noteer dan in de opmerkingen bij je aanmelding de naam van je gemeente en wat je erover wil weten. We gaan ons best doen!

Praktische informatie

Wanneer: Donderdag 5 maart 2026 van 16.00-17.30 uur
Waar: Online. De Teams link ontvang je in de week van 5 maart.

Let op: Omdat er veel animo voor dit thema is, organiseren we deze oriëntatiesessie nogmaals. De inhoud is nagenoeg gelijk aan de sessies die we in 2025 organiseerden.

Aanmelden voor de oriëntatiesessie uitdaagrecht op 5 maart 2026

Dit veld is verborgen bij het bekijken van het formulier

Volgende stappen: een e-mail add-on synchroniseren

Om het meeste uit je formulier te halen, raden we je aan dit formulier te synchroniseren met een e-mail add-on. Ga voor meer informatie over je e-mail add-on opties naar de volgende pagina (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020/). Belangrijk: verwijder deze tip voordat je het formulier publiceert.
Naam(Vereist)
Adres
Ik ontvang graag nieuws van het LSA(Vereist)